DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Standard plemene

Bernský salašnický pes je více než středně velký, dlouhosrstý, tříbarevný, harmonický a vyrovnaný, původně hlídací, honácký a tažný pes na selských dvorech, dnes rodinný, mnohostranný pracovní pes silného vzhledu.

Vzhled:

Vyskytuje se jako lehčí pes s útlejším hrudníkm, středně silný typ a těžký plemenný typ, u kterého se už nezřídka projevuje spřízněnost s bernardýnem. 

Velikost a váha:

Standard požaduje pro psy výšku v kohoutku od 64 do 70 cm a pro feny 58 až 66 cm. Váha není ve standardu stanovena. Zpravidla mají feny okolo 40 kg, psi okolo 50 kg a více.

Srst a barva:

Bernský salašnický pes má hedvábnou dlouhou srst. Jedinou přípustnou základní barvou trojbarevné srsti je černá. Nad očima, na nohou, na hrudi a na lících má výrazné rudohnědé pálení a na hlavě, krku, hrudi, tlapkách a konci ocasu má bílé znaky. Standard připouští lehkou bílou skvrinu na šíji.

Povaha:

Bernský salašnický pes má v sobě všechno, co z něho dělá spolehlivého a pozorného společníka člověka: je dobromyslný, mimořádně přítulný, bdělý a v každé situaci nebojácný, umírněného temperamentu. Vůči cizím se chová sebejistě a přátelsky, i když zpočátku zřetelně rezervovaně.

 



 

A ještě něco...

Psi, kteří mají nějakou chybu, jsou pořád ještě bernskými salašnickými psy, i když "nižší" kvality z pohledu standardu. I takový pes nám může přinést spoustu radosti a být dobrým společníkem. Koneckonců, ne všichni majitelé psa chtějí vystavovat či odchovávat štěňata.

 

 

Krátký historický přehled

Bernský salašnický pes je selský pes starého původu, který byl chován v předalpských oblastech a částech švýcarského středozemí v okolí Bernu jako hlídací, honácký a tažný pes. Podle osady a hostince Dürrbach u Riggisbergu, kde se tento dlouhosrstý, tříbarevný selský pes obzvláště často vyskytoval, získal své původní jméno "dürrbachský pes" (německy "Dürrbächler").

Po předvedení takových psů na výstavách již v letech 1902, 1904 a 1907 se v listopadu 1907 spojilo několik chovatelů těchto psů z Burgdorfu s cílem chovat bernské salašnické psy jako čistou rasu. Založili "Švýcarský klub dürrbachských psů" a stanovili charakteristické znaky rasy. V roce 1910 bylo na jedné výstavě psů v Burgdorfu, na níž přivedlo své psy mnoho sedláků z okolí, vystaveno již 107 psů tohoto plemene.

Od té doby si rasa, nazývaná nyní v rámci ostatních švýcarských salašnických psů "bernský salašnický pes", rychle získávala příznivce v celém Švýcarsku a brzy i v sousedním Německu. Dnes je ?bernský salašnický pes? díky své atraktivní tříbarevnosti a své přizpůsobivosti známý a oblíbený jako rodinný pes v celém světě.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz